Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Freelancer zasiada do pracy – FiGeneration
Pracuję

Freelancer zasiada do pracy


Jeżeli kochasz niezależność, jesteś zdyscyplinowany, a jednocześnie umiesz powalczyć o klienta, z pewnością nieraz zastanawiałeś się nad pracą jako wolny strzelec. A może jesteś przedstawicielem tzw. wolnego zawodu? Dziś kilka słów o tym, jak pracuje freelancer!

Wolny zawód czyli jaki?

W 2015 roku jednoosobową działalność gospodarczą założyło blisko 290 tysięcy osób. W sumie w Polsce funkcjonują niemal trzy miliony mikroprzedsiębiorstw. Sporą część z nich stanowią przedstawiciele tzw. wolnych zawodów czyli freelancerzy. Kim są?
Zwykle osoby, które nie posiadają jednego miejsca zatrudnienia, pracują na zasadzie zleceń dla kilku pracodawców jednocześnie. W większości wykonują zawody związane z usługami: marketing, doradztwo, obsługa prawnicza czy techniczna. Z firmami współpracują projektowo lub realizując czasowe zlecenia.

rpmt6y4x8u
Jakie są plusy pracy w charakterze freelancera? Jak podkreślają Ci, którzy w pewnym momencie “przeszli na swoje” jest to swego rodzaju niezależność. Wolność, której brakuje, gdy pracuje się w ramach umowy o pracę.
Ma to jednak również ciemną stronę. O ile możliwość pracy z niemal każdego miejsca na ziemi brzmi jak raj, o tyle rzeczywistość czasami rozczarowuje. Freelancer bowiem, jak się okazuje – bywa także bardzo samotny.

Sam sobie sterem…

Większość przedstawicieli wolnych zawodów, o ile nie jest to praca związana z byciem w ciągłym ruchu, narzeka, że praca samemu jest nieco uciążliwa. Brakuje osoby, z którą można by przegadać projekt, poradzić się, przeprowadzić burzę mózgów lub zwyczajnie ponarzekać.

Pracujący na własny rachunek swoje obowiązki zawodowe wykonują w domu. Niewątpliwą zaletą takiego modelu jest oszczędność czasu, który przeciętny Kowalski poświęca na dojazdy do pracy oraz pieniędzy. O ile taniej jest zjeść lunch w domu, niż biurowym bufecie. Zaspałeś? Nie szkodzi. Otwierasz oczy i jesteś w biurze. Czekasz na kuriera? Nie ma problemu. Nie musisz się z nim umawiać na określoną godzinę. Przecież cały czas jesteś.

No właśnie. Cały czas jesteś. Nie wszystkim to odpowiada. Wielu podkreśla, że brakuje im momentu odcięcia domu od pracy. Śpisz, jesz, pracujesz i wypoczywasz w jednym miejscu. To zwyczajnie niehigieniczne – wyjaśnia Tomek, który od dwóch lat pracuje jako grafik freelancer. Jeżeli nie zachowasz odpowiedniej dyscypliny, w pewnym momencie może się okazać, że Twoim najbliższym przyjacielem staje się dres – dodaje.

Jeżeli nie w domu to gdzie?

Jeżeli boisz się zaprzyjaźnić z “ciuchami po domu” to masz kilka alternatyw. Jeżeli mieszkasz w średnim lub dużym mieście od czasu do czasu możesz popracować z knajpy. Dobra kawa, sprawna sieć i właściwie jesteś w biurze. Wiele restauracji i kawiarni dostosowuje swoją ofertę właśnie do osób wykonujących wolne zawody – gniazdka przy każdym stoliku, szybki internet i zestawy lunchowe to standard w właściwie większości knajp. 🙂

69tmh4itie

Potrzebujesz się skupić, popracować w ciszy? Nie ma problemu! Wybierz sąsiedni park. Ok, jest listopad. Śmiało możesz więc wybrać się do miejskiej biblioteki czy muzeum i chłonąć zarówno atmosferę miejsca jak i cieszyć się potrzebną Ci ciszą.

W poszukiwaniu motywacji!

Najbardziej w pracy motywuje się “pracowa atmosfera”? Fantastycznie. Zapraszamy do coworkingu. Czym jest coworking? Są to miejsca, w których pracują niezwiązani ze sobą zawodowo, często zupełnie przypadkowi ludzie, którzy współdzielą biuro na zasadzie wynajętego biurka. Nie wynajmujesz więc całej przestrzeni a pojedyncze stanowisko pracy.

image

To idealne rozwiązanie dla osób, którym z jednej strony zależy na zawodowej niezależności, z drugiej natomiast chcieliby poznać nowych ludzi – zainspirować, nawiązać relacje biznesowe.

Coworkingi powstają w niemal każdym większym mieście. Pracuje w nich od kilkunastu do kilkudziesięciu osób. Część wynajmuje np. osobne pomieszczenia w coworkingu na siedzibę niewielkiej firmy, większość jednak pracuje tam pojedynczo.

Czy jest to droga usługa? Wynajęcie biurka w systemie dziennym to koszt ok. 20-25 pln za dzień. Jeżeli chciałbyś wynająć biuro na cały miesiąc, to musisz się liczyć z kosztem od 400 do 600 pln.

Za duży koszt dla początkującego przedsiębiorcy? Możesz poszukać darmowych przestrzeni do pracy wspólnej, bo tych pojawia się coraz więcej np. w urzędach miasta czy centrach handlowych.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Pracuję
Nie tylko faceci potrafią rozśmieszać. Świat rozrywki podbijają zabawne kobiety
Pracuję
Biznes w Sieci nie tylko dla facetów. Jak dziewczyny zdobywają Internet?
Pracuję
Magister inżynier sprząta w chlewie, czyli o jakości kształcenia słów kilka