Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Jak rozpocząć trening HIIT – FiGeneration
Żyję

Jak rozpocząć trening HIIT


Trening HIIT to nic innego jak trening interwałowy, który polega na wykonywaniu ćwiczeń o zmiennej intensywności. Postrzegany jest jako doskonały sposób na szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów.

HIIT (ang. High Intensity Interval Training) to trening interwałowy o wysokiej intensywności, który został opracowany z myślą o przygotowaniu profesjonalnych sportowców do zawodów oraz poprawieniu ich prędkości, wytrzymałości i szybkości. Na szczęście amatorzy równie szybko dostrzegli jego niesamowite efekty w zakresie poprawy wydolności całego organizmu oraz szybkiej redukcji tkanki tłuszczowej. Eksperci wskazują, że taki rodzaj aktywności daje trzy razy lepsze efekty w odchudzaniu niż trening kardio, zajmuje natomiast dużo mniejszą ilość czasu. Nic więc dziwnego, że ćwiczenia tego rodzaju szybko podbiły serca milionów ludzi na całym świecie.

a-change-in-lifestyle-1430599_960_720

Trening interwałowy – jak ćwiczyć?

Interwały zyskują coraz większą popularność w naszym kraju i stają się coraz częstszym sposobem na utratę dodatkowych kilogramów. Trening tego rodzaju polega na wykonywaniu ćwiczeń o zmiennej intensywności, czyli przeplataniu krótkich okresów ćwiczeń o wysokiej intensywności z dłuższymi okresami umiarkowanego wysiłku. Ćwiczenia HIIT mogą być oparte na dowolnym rodzaju wysiłku wytrzymałościowego bądź siłowego, np. na treningu biegowym, jeździe na rowerku stacjonarnym, orbitreku czy nieprzerwanym wykonywaniu wybranych przez nas ćwiczeń, np. pompek, brzuszków czy przysiadów. Czas trwania okresów intensywnego i umiarkowanego wysiłku należy ustalić indywidualnie na podstawie własnej kondycji fizycznej, jednak cały trening interwałowy nie powinien zajmować nam dłużej niż trzydzieści minut. W miarę osiągania postępów i polepszania wydolności naszego organizmu, należy zwiększać okresy intensywnej pracy i jednocześnie zmniejszać czas przeznaczony na ćwiczenia umiarkowane. Takich sesji treningowych nie powinniśmy przeprowadzać więcej niż 2-3 w tygodniu. Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto także pamiętać o krótkiej rozgrzewce, która przygotuje nasz organizm na wysiłek i pozwoli nam uniknąć przykrych kontuzji.

fitness-1730325_960_720

HIIT dla początkujących

Błędem wielu początkujących osób jest „rzucanie się na głęboką wodę”, czyli nieodpowiednie dopasowanie długości ćwiczeń do aktualnej kondycji fizycznej. To właśnie z tego powodu już na samym początku treningów wiele osób się zniechęca, ponieważ wybrane ćwiczenia narzucają mordercze tempo, z którym nie każdy daje sobie radę. Tymczasem HIIT to trening zarówno dla osób, które dopiero rozpoczynają walkę o lepszą sylwetkę, jak i dla zapalonych fanów sportu. Kluczem do sukcesu jest odpowiednie dostosowanie czasu oraz intensywności ćwiczeń do naszej indywidualnej sytuacji. W tej kwestii warto kierować się podpowiedziami własnego organizmu bądź zasięgnąć rady specjalisty.

weights-1621273_960_720

Dlaczego warto?

Ze względu na deficyt tlenowy, który powstaje podczas ćwiczeń o tym stopniu intensywności, nasz organizm zużywa energię i spala zbędną tkankę tłuszczową jeszcze kilka godzin po zakończeniu treningu. Zaletą stosowania ćwiczeń typu HIIT jest zatem szybkie spalenie nadprogramowych kilogramów i pobudzenie naszego metabolizmu, ale na tym nie kończą się korzyści płynące z tego rodzaju aktywności fizycznej. Wykonywanie interwałów wpływa pozytywnie na cały nasz organizm, m.in. poprzez poprawienie ogólnej wydolności fizycznej, budowanie wytrzymałości oraz wsparcie rozwoju masy mięśniowej. Niewątpliwą zaletą HIIT jest także czas wykonywania ćwiczeń, który waha się od pięciu do dwudziestu minut. Dużo łatwiej wygospodarować nam w środku dnia czas na tak krótki wysiłek niż spędzić kilka godzin na ćwiczeniach o dużo mniejszym stopniu intensywności.

Kiedy nie warto?

Rozpoczęcie HIIT warto wcześniej dobrze rozważyć w kontekście naszej diety i aktywności fizycznej. Taki rodzaj treningu jest niewskazany zwłaszcza dla osób na diecie niskowęglowodanowej, dietach z mocno zredukowaną ilością kalorii oraz dla osób, w których jadłospisie brakuje glukozy. Niestety trening interwałowy to trening o wysokim stopniu wysiłku, dlatego odpuść, jeśli nie lubisz się porządnie spocić! W przypadku osób o słabej kondycji fizycznej warto wcześniej rozpocząć od ćwiczeń kardio, natomiast dopiero potem stopniowo wprowadzać trening interwałowy do naszego kalendarza.

women-1621293_960_720

A czy Wy myśleliście o rozpoczęciu HIIT? Jakie są Wasze doświadczenia w treningach interwałowych? Uważacie, że warto rozważyć taką aktywność fizyczną?

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Żyję
Jacek Bożek: Ekologicznie i ekonomicznie
Żyję
Nowy pomysł na siebie…
Żyję
Nietypowy gość na twoim talerzu – wodorosty