Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Mikołaj w firmie, czyli dodatek świąteczny – FiGeneration
Pracuję

Mikołaj w firmie, czyli dodatek świąteczny


Z roku na rok coraz większa ilość przedsiębiorców decyduje się na obdarowanie swoich pracowników prezentami z okazji świąt Bożego Narodzenia. Taki dodatek świąteczny otrzymujemy pod różnymi postaciami, ale nawet najdrobniejszy upominek cieszy i pozwala nam poczuć się docenionymi po całym roku wytężonej pracy.

Co najczęściej dostajemy?

Najpopularniejszym prezentem gwiazdkowym, który otrzymujemy od swoich pracodawców, jest kilka dodatkowych dni wolnych od pracy. Taki niespodziewany urlop często wykorzystujemy właśnie w okresie między Świętami a Nowym Rokiem, aby w tych wyjątkowych chwilach spędzić więcej czasu z bliskimi. Z okazji Bożego Narodzenia często dostajemy również rozmaite premie finansowe. Dodatek świąteczny w formie pieniężnej zazwyczaj zamyka się w kwocie kilkuset złotych, ale pomaga nam sfinansować świąteczne wydatki i stanowi miły gest ze strony pracodawcy.

santa-1858732_960_720

Od wielu lat popularnym sposobem na dodatek świąteczny dla pracownika jest bon lub talon zakupowy, który zatrudniony może wykorzystać w wybranym sklepie. Na polskim rynku coraz większą popularność zyskują także tzw. karty przedpłacone, które umożliwiają pracownikom samodzielnie zrobienie zakupów na koszt pracodawcy. Taką kartę szef doładowuje określoną kwotą, którą zatrudniony może wydać w dowolnym punkcie usługowo-handlowym według swojego uznania np. kupując prezenty gwiazdkowe czy robiąc zakupy spożywcze.

Dodatek świąteczny – jak go rozliczać?

W okresie świąt Bożego Narodzenia upominek od swojego pracodawcy możemy uzyskać z tytułu Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. To właśnie z tego Funduszu finansowany jest dodatek świąteczny, który może przybrać postać bonów, talonów, paczek żywnościowych czy świadczeń pieniężnych. Z punktu widzenia prawa przy wykorzystaniu ZFŚS istotne jest jednak, aby pracownicy otrzymali upominek w wysokości adekwatnej do indywidualnej sytuacji materialnej.

Spora część pracodawców w okresie świątecznym decyduje się również na sfinansowanie bożonarodzeniowych upominków z własnej kieszeni. Na polskim rynku nie obowiązują żadne ograniczenia prawne, które określałyby maksymalną wysokość czy formę takiego świadczenia, dlatego to od pracodawcy zależy decyzja o przyznaniu osobom zatrudnionym dodatkowego wsparcia. Niestety w takiej sytuacji pracodawca oraz pracownik muszą pamiętać o ujęciu tego dodatkowego świadczenia w swoim rozliczeniu finansowym, ponieważ każde świadczenie tego rodzaju traktowane jest przez prawo jako przychód pracownika.

box-15718_960_720

Najbardziej korzystnym pod względem finansowym rozwiązaniem jest sprezentowanie pracownikom gotówki bądź karty przedpłaconej, która przez prawo traktowana jest jak gotówka. Jeśli bożonarodzeniowe upominki zostaną sfinansowane z Funduszu, a ich wartość nie przekroczy 380 zł w skali roku, to pracodawca oraz pracownik nie będą zobowiązani do odprowadzania od tego dodatkowego zysku podatku PIT. Niestety taka sytuacja nie dotyczy prezentów rzeczowych, a także bonów i talonów bez względu na źródło ich finansowania.

Dlaczego warto?

Wszelkie świąteczne gratyfikacje nie służą jedynie wsparciu pracownika w świątecznych wydatkach, ale przede wszystkim okazaniu mu wsparcia i wdzięczności. Upominki i prezenty dla pracowników to miły gest ze strony pracodawcy, który z pewnością zostanie doceniony przez jego zespół.

Dodatek świąteczny to nie tylko niespodziewany zastrzyk gotówki na Święta czy wyjątkowy upominek, ale przede wszystkim możliwość sprawienia, aby nasz pracownik poczuł się nagrodzony. To właśnie gratyfikacja otrzymana z okazji świąt Bożego Narodzenia pomaga budować poczucie przynależności oraz przywiązania dla firmy. Nagradzanie pracowników w tym wyjątkowym okresie pozwoli utrzymać motywację do pracy na wysokim poziomie i wprowadzi przyjemną atmosferę w naszej firmie. Gest szefa nie musi być szczodry – nawet symboliczny upominek będzie świadczył o naszej pamięci i sprawi, że każdy pracownik poczuje się wyjątkowo.

hand-1590578_960_720

A czy Wy otrzymujecie od swoich pracodawców upominki z okazji świąt Bożego Narodzenia? Jakie prezenty są najpopularniejsze w Waszej firmie? Wolicie otrzymywać dodatkowe dni wolne czy może gratyfikację pieniężną?

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Myślę
Pisarz i reżyser z Suchej Beskidzkiej. Pół żartem, pół serio o Billym Wilderze
Pracuję
Praca dla kasy
Pracuję
W każdym drzemie złota rączka, wystarczy chcieć. O naprawach domowych słów kilka…