Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Na surowo, ale ze smakiem, czyli o co chodzi w industrialnym wystroju wnętrz – FiGeneration
Mieszkam

Na surowo, ale ze smakiem, czyli o co chodzi w industrialnym wystroju wnętrz


Słowo industrialny w odniesieniu do wystroju wnętrz jest ostatnio mocno eksploatowane. Pomieszczenia wzorowane na przemysłowe magazyny czy warsztaty to już nie tyle potrzeba wyrażenia swojej indywidualności przez artystyczne dusze, ale swoista moda, która weszła na salony i na dobre zadomowiła się w kawiarniach, restauracjach oraz butikach. To nowoczesna elegancja, tyle tylko, że szczelnie opakowana w niechlujność i niedbalstwo. Prawie każdy podświadomie rozumie określenie styl industrialny, jednak mało kto wie, jakie są jego korzenie oraz co dokładnie go definiuje. Nie dajcie się więc zwieść powierzchownej modzie i nim kupicie sobie modną lampę na zwisającym sznurku lub odrapaną szafę, sprawdźcie jak to zgrabnie wkomponować w całość mieszkania.

Obraz nędzy i rozpaczy…

styl industrialny

Źródło: https://unsplash.com/photos/vPGP1AZut3Y

Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że ten styl w architekturze i wystroju wnętrz został stworzony przez przypadek. Rozwój tego kierunku był bowiem efektem ubocznym recesji, która szalała w latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Tuż po II wojnie światowej północnoamerykańska gospodarka i przemysł były w totalnej rozsypce, nic więc dziwnego, że wielu pracowników fabryk traciło swoje posady, a drzwi za nimi zamykały się na trzy spusty. I tak setki, jak nie tysiące pofabrycznych budynków, magazynów i pawilonów zostawało pustych i w niczyich rękach. Jednak nim zdążyły w nich zamieszkać szczury, zaadaptowali je artyści, dla których zamienianie ruin w stylowe wnętrza mieszkalne i wystawowe, stanowiło znakomity wyraz artyzmu i indywidualności. Z biegiem czasu, nurt ten zyskiwał coraz więcej zwolenników, utrwalając swój specyficzny charakter. Owa niezwykłość polegała, i tak jest również obecnie, na nadaniu przestrzeni nowoczesnych rysów i świeżego wyglądu, przy jednoczesnym zachowaniu surowej drastyczności i minimalistycznej elegancji.

Styl industrialny

Źródło: https://unsplash.com/photos/z8C3r8SrNpg

Do Polski styl ten dotarł na początku lat 90. już w nieco skomercjalizowanym wydaniu. Obecnie jest on przede wszystkim synonimem wolności, artyzmu, wyszukanego gustu i ekskluzywności. Jak więc zaplanować takie wnętrze, aby czuć się w nim dobrze i wyjątkowo? Oto kilka wskazówek:

Po pierwsze – przestrzeń

styl industrialny

Źródło: https://www.pexels.com/photo/stairs-home-loft-lifestyle-2459/

Obecnie w przemysłowy wystrój ubiera się wnętrza zarówno jednorodzinnych domów, ale też mieszkania w blokach z wielkiej płyty. Liczy się dobry projekt i odpowiednia aranżacja, a nie zagospodarowanie autentycznej, poprzemysłowej pustki. Kluczowe jest, aby  w danym pomieszczeniu była do dyspozycji duża przestrzeń, nie trzeba jednak od razu szukać mieszkania typu loft, chociaż wysoki sufit i duże okna będą atutem. Zadbajcie o to, aby meble, na które się zdecydujecie, były podobnej wysokości i o zbliżonym kształcie. Tworzące się dzięki takim zestawieniom poziome linie, sprawią wrażenie, iż lokum jest zdecydowanie większe, niż to jest w rzeczywistości.

Warto również przemyśleć układ  ścian, niektórych z nich można się bowiem pozbyć, dzięki czemu zwiększy się przestrzeń mieszkania. Dlatego też wiele lokali utrzymanych w stylu industrialnym ma otwarte kuchnie, połączone z jadalnią i wychodzące na salon. Jasna i przestrzenna strefa do przyrządzania posiłków, to doskonałe rozwiązanie. Pozwala cieszyć się swobodą i komfortem w pomieszczeniu, które ze względu na swoją funkcję, zawsze wypełnione jest wieloma przedmiotami i meblami.

Jednolitość nie oznacza nudy

styl industrialny

Źródło: https://unsplash.com/photos/b7NQpOi207o

Każde z wnętrz powinno być utrzymane w podobnej kolorystyce. To bardzo ważne, ponieważ styl industrialny to harmonia  i minimalizm, które dotyczą nie tylko gromadzonych przedmiotów, ale także umiarkowanym zróżnicowaniem barw, wielkości i kształtów. Dzięki temu zabiegowi, całość mieszkania, pomimo surowych elementów takich jak ceglane ściany, wzmocnienia dachu, czy odsłonienie rury, nabierze ogłady i zapewni jego lokatorom uczucie spokoju i pełni.

Biel i szarość to kolory najbardziej odpowiednie dla kwater tego typu. Przede wszystkim daje to wrażenie przestrzenności. Wszelkie zacieki z farby, czy odrapania, to dla zwolenników industrialnej estetyki zaleta. Tego typu niedoskonałości dodadzą wnętrzu uroku i odpowiedniego klimatu, nawiązując do odrapanych ścian fabryk i warsztatów. Mieszkanie ma być bowiem czyste w kształtach i kolorach, ale dalekie od pedantyzmu, jeśli chodzi o wykończenia.

Jeśli jednolite barwy wydadzą Wam się zbyt mdłe, można w jednym z pomieszczeń, pojedynczej ścianie dać się wyróżnić. Do żywych kolorów, które są najbardziej porządne w tej stylistyce, zalicza się turkus, żółć oraz czerwień.

Źródło: https://unsplash.com/photos/HgPAUR1ALJQ

Źródło: https://unsplash.com/photos/HgPAUR1ALJQ

W kwestii materiałów, z których wykonane powinny być meble oraz dodatki, prym wiedzie drewno, stal, beton oraz szkło. Wszystko naturalne i surowe. Drewniane elementy powinny sprawiać wrażenie, że są stare i zużyte. Blacha także powinna być daleka od ideału, a szczególnie mile widziane są te z  wygięciami i odrapanymi fragmentami farby.

Praktyczne rozwiązania

Źródło: https://unsplash.com/photos/xx0oSB1YxRE

Źródło: https://unsplash.com/photos/xx0oSB1YxRE

Wrócimy jeszcze na moment do mebli. Przy ich wyborze powinniście kierować się nie tylko kryterium wielkości, ale również maksymalnej użyteczności. Każdy z elementów wyposażenia mieszkania powinien być dobrze przemyślany tak, aby nie zaśmiecać lokum zbędnymi sprzętami. W nawiązaniu do korzeni stylu przemysłowego, meble powinny również wyglądać na zużyte, obdarte i stare. Ważne, aby każdy detal, na który się zdecydujecie odzwierciedlał ten specyficzny charakter. Natomiast w ramach utrzymania spójności, jeśli  zdecydujecie się zaszaleć np. z turkusem na elewacji, to warto zdecydować się także na mebel w tym kolorze. Pamiętajcie jednak, że bardzo ważne jest, aby nie przesadzić z jaskrawymi i wyrazistymi kolorami i pozwolić dominować odcieniom bieli i szarości.

W industrialnych wnętrzach nie warto natomiast zaprzątać sobie głowy zbędnymi dodatkami na okna, takimi jak firanki czy zasłony. Ważne są bowiem odsłonięte okna, przez które bez żadnych ograniczeń może wpadać jak największa ilość dziennego światła. Ciekawymi detalami są lustra, których tak naprawdę nigdy dość. To również dobry trik dla małych mieszkań, ponieważ optycznie go powiększy. W kwestii dodatków liczy się przede wszystkim również to, że mają nawiązywać do ducha stylu industrialnego. Ma być surowo i użytkowo, bez zbędnych figurek czy innych tego typu gadżetów. Ciekawym rozwiązaniem dla urozmaicenia pomieszczeń są lampy metalowe lub luźno zwisające z sufitu. Zwłaszcza te drugie są w ostatnim czasie prawdziwym hitem.

styl industrialny

Źródło: https://unsplash.com/photos/2R5QtSqJtdY

Styl industrialny rządzi się swoimi zasadami, ale nie są to twarde reguły, których nie można złamać. Tak jak w początkach jego istnienia okazał się on sposobem na wyrażanie indywidualności przez artystów, tak współcześnie daje duże pole do popisu osobom, które chcą tak urządzić swoje cztery ściany. Liczy się minimalizm i harmonia, a reszta zależy od Waszego gustu i fantazji. Powodzenia.

 

 

 

 

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Mieszkam
Plac jest dla ludzi
Mieszkam
Kraków – czy znam miasto, w którym mieszkam?
Mieszkam
Dom pasywny. Jak żyć w zgodzie z naturą?