Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Najbardziej kultowe modele zegarków naręcznych na świecie – FiGeneration
Korzystam

Najbardziej kultowe modele zegarków naręcznych na świecie


Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Wyrafinowana technologia sprawia, że naręczne zegarki mogą wskazywać czas z niezwykłą precyzją, choć przypuszczam, że wielu z nas zerka raczej na ekran telefonu niż na nadgarstek. Mimo to nie brakuje koneserów potrafiących docenić wyjątkowe funkcje, design i kunszt twórców niezwykłych czasomierzy. Które z nich wybijają się ponad przeciętność nie tylko ceną, ale i wyglądem?

Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Patek Philippe Sky Moon Tourbillon

Choć krajem słynącym z niezawodnych zegarków jest Szwajcaria, to firma produkująca najbardziej ekskluzywne czasomierze na świecie została założona przez Polaka. Antoni Patek i zatrudniony przez niego Adrien Philippe w połowie XIX wieku postanowili produkować najlepsze zegarki na świecie.

W ścisłej czołówce najbardziej wyjątkowych czasomierzy znajduje się m.in. Patek Philippe Sky Moon Tourbillon, który jak na model otwierający zestawienie niezwykłych zegarków wygląda nad wyraz konserwatywnie. Co poza ceną jest w nim niezwykłego? Poza standardowym w tej klasie, bardzo precyzyjnym mechanizmem i najdroższymi materiałami, zegarek wyróżnia się tym, że jest dwustronny.

Tarcze znajdują się po jego obu stronach – druga, dodatkowa wskazuje czas gwiazdowy. Patek Philippe dba, by ten model zanadto nie spowszedniał. O wyjątkowości tego ekskluzywnego gadżetu świadczy nie tylko jego wysoka cena, ale również limitowana liczba egzemplarzy – każdego roku powstają tylko dwa takie zegarki.

Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 1

Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 1

Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 1

Co może mieć wpływ na dokładność działania mechanicznego zegarka? Oczywistą odpowiedzią jest precyzja wykonania, ale to nie wszystko. O dokładności wskazań decyduje również oddziałująca na mechanizm zegarka, ziemska grawitacja. Jak ją zniwelować?

O ile przeniesienie zegarka w stan nieważkości raczej nie wchodzi w grę (pierwszy tego zaszczytu dostąpił zegarek Szturmanskie na przegubie Jurija Gagarina), trzeba radzić sobie za pomocą innych metod. W modelu Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 1 jest to mechanizm zwany tourbillonem.

Choć tourbillony są charakterystyczne tylko dla bardzo drogich, luksusowych zegarków, nawet wśród nich znajdzie się wąska elita – tourbillony wykonujące obroty w więcej niż jednej osi. Jeden z nich został zamontowany w zegarku Jaeger-LeCoultre Gyrotourbillon 1.

[su_youtube url=”http://youtube.com/v/QKGiZWCa09k”]

5 Million Dollar Diamond Watch

5 Million Dollar Diamond Watch

5 Million Dollar Diamond Watch

Tworząc nietuzinkowy zegarek, można również pójść na łatwiznę. Zamiast ścigać się z najlepszymi za pomocą wyrafinowanego wzornictwa i niezwykłego mechanizmu, założona w 1980 roku firma Hublot postanowiła pójść na skróty.

Nazwa jej czasomierza – 5 Million Dollar Diamond Watch – nie pozostawia żadnych złudzeń. Twórcy zegarka postanowili po prostu upchnąć na nim tak wiele brylantów, jak to tylko możliwe. Czy wyszło gustownie? No cóż, opinie mogą być podzielone. Za to bez wątpienia jest błyszcząco, wyjątkowo i bardzo drogo.

HYT H1

HYT H1

HYT H1

Mogłoby się wydawać, że zegarki naręczne z najwyższej półki to przede wszystkim wyrafinowany mechanizm połączony z konserwatywnym sposobem wskazywania czasu. Z tym stereotypem w radykalny sposób zrywa zegarek HYT H1. Jego mechanizm został wyeksponowany, a tarcza zredukowana do wąskiej obwódki z symbolami godzin.

Wokół niej biegnie niepozorny kanalik, a uwagę zwraca dość istotny fakt: nie widać wskazówek. Jak się okazuje, ich rolę przejęła fluorescencyjna ciecz. Napędzane przez mechanizm zegarka tłoki pompują ją w taki sposób, by w miarę upływu czasu wypełniała kanalik wokół tarczy, wskazując aktualną godzinę.

[su_youtube url=”http://youtube.com/v/6zn1fTtbp84″]

Romain Jerome Moon Dust-DNA

Romain Jerome Moon Dust-DNA

Romain Jerome Moon Dust-DNA

Eksploracja Księżyca, rozsławiona przez słynną misję Apollo 11, znalazła swoje odbicie również w świecie luksusowych zegarków. Szwajcarska firma Romain Jerome proponuje model Moon Dust-DNA. Co w nim wyjątkowego?

Choć na pierwszy rzut oka zegarek nie prezentuje się szczególnie okazale, wielbiciele technologii i misji kosmicznych powinni być zachwyceni. Jego tarcza została wykonana z kosmicznego pyłu, a koperta z metalu pozyskanego ze statku Apollo 11.

Co więcej, w pasek wpleciono fragmenty kombinezonów astronautów. Symboliczna jest również liczba oferowanych zegarków – zróżnicowana cenowo partia liczy dokładnie 1969 sztuk, co nawiązuje do roku, w którym po raz pierwszy człowiek wylądował na Księżycu.

Romain Jerome ma w swojej ofercie również inne wyjątkowe modele, wykonane m.in. z fragmentów zastygłej magmy czy metalu wydobytego z wraku Titanica.

Opus 11

Opus 11

Opus 11

Kolejnym zegarkiem zrywającym z tradycyjnym cyferblatem i wskazówkami jest skonstruowany przez Harry’ego Winstona Opus 11. Na pierwszy rzut oka trudno się zorientować, do czego służy skomplikowany mechanizm. Dwa boczne elementy odpowiadają za wskazywanie minut i sekund. Najciekawszy jest największy z nich, widoczny w miejscu, gdzie powinien znajdować się cyferblat.

W środku mechanizmu wyświetlana jest godzina. Gdy w miarę upływu czasu konieczne jest wyświetlenie kolejnej, mechanizm przez sekundę wykonuje skomplikowane i niezwykle efektowne ruchy, zmieniając swoje położenie tak, by w rezultacie wyświetlić następną godzinę.

[su_youtube url=”http://youtube.com/v/YWvhp4YL3Bc”]

Vacheron Tour De Lile

Vacheron Tour De Lile

Vacheron Tour De Lile

Jak sądzicie, z ilu elementów składa się zegarek? Choć nawet prosty mechanizm jest dla laika zazwyczaj jedynie gąszczem kółek zębatych, to zazwyczaj jest zbudowany z kilkudziesięciu części. Vacheron postanowił zaprzeczyć słowom Leonarda da Vinci, który stwierdził, że prostota jest szczytem wyrafinowania.

Choć najbardziej skomplikowanym zegarkiem świata pozostaje Patek Philippe Calibre 89, składający się z 1728 elementów, to model ten jest zegarkiem kieszonkowym. Jakie zatem urządzenie króluje wśród naręcznych czasomierzy? Vacheron Tour De Lile, złożony z 834 części.

Richard Mille Rm 56

Richard Mille Rm 56

Richard Mille Rm 56

Szkiełka zegarków wytwarzane są z syntetycznego szafiru. Takie rozwiązanie zapewnia im niespotykaną trwałość – są bardzo odporne na zarysowania, a w teorii zarysować może je jedynie diament. Richard Mille postanowił pójść o krok dalej, tworząc zegarek w kopercie z szafiru.

Dzięki takiemu rozwiązaniu cały mechanizm modelu RM 56 jest nie tylko dobrze chroniony, ale również doskonale widoczny. Jak widać na zdjęciu, jest na co popatrzeć. Wykonanie takiego zegarka pochłania około 1800 godzin pracy, a na rynek trafiło jedynie 5 sztuk.

[su_youtube url=”http://youtube.com/v/njWm_fcUKho”]

Znacie inne interesujące zegarki? Jeśli tak, napiszcie o nich w komentarzach. Mam jednak prośbę – pomińmy modele, które są po prostu drogie (jak pokazany w tym zestawieniu 5 Million Dollar Diamond Watch), skupiając się na wyjątkowych rozwiązaniach i wyglądzie.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Korzystam
Czy sitcomy muszą być banalne i kiedy doczekamy się kolejnych „Przyjaciół”?
Korzystam
Borewicz – polski Bond
Korzystam
Kto jest Sherlockiem Holmesem XXI wieku?