Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Ogród w miejskie tuje ubogi, czyli o stylu sielskim i rustykalnym słów kilka – FiGeneration
Mieszkam

Ogród w miejskie tuje ubogi, czyli o stylu sielskim i rustykalnym słów kilka


Większość współcześnie zakładanych ogrodów – czy to w mieście, czy to na wsi – otoczonych jest rzędem tuji, w środku znajdują się minimalistyczne aranżacje i przede wszystkim trawnik. Wielu osobom taki układ odpowiada. Dziś jednak sięgnijmy do wspomnień z dzieciństwa, do sielskiego ogródka u babci. Czy ten styl da się odtworzyć i obecnie?

Wyłącznie za miastem?

Mówiąc „ogród sielski”, nie mam na myśli wyłącznie podwórka wokół domu na wsi. Chcę Was przekonać, że taka aranżacja ogrodu możliwa jest też na przedmieściach, a nawet i w mieście – o ile postaramy się, by ogród współgrał z bryłą i elewacją naszego budynku mieszkalnego. Choć słusznie kojarzy nam się taki ogródek ze wsią i „dawnymi czasami”, to obecnie inspiracje rustykalne wracają do łask. Część posiadaczy działek ma naprawdę dość widoku rzędów tuji, przesłaniania „posesji” równo przyciętymi iglakami czy niebudzących emocji trawników z równymi rabatami roślin ozdobnych.

ogród

Powrót do natury w aranżacji ogrodu wpisuje się w tendencje ogólne związane z architekturą. Mamy także w budownictwie zwrócenie się ku naturalnym materiałom – drewno jako materiał budulcowy (i ozdobny), kamienie do wykończeń, glina, wypalana cegła, a nawet słoma. Oczywiście nie musimy mieć od razu domu przeniesionego jakby ze skansenu, warto jednak wziąć pod uwagę wygląd naszego budynku, by styl sielski w ogrodzie nie stanowił kontrastu tylko przemyślane uzupełnienie.

Okazuje się więc, że elementy sielskiego ogrodu da się także wprowadzić do miasta. Ciekawość wzbudzi zapewne już sama rezygnacja z typowych tuji np. na rzecz żywopłotu liściastego czy z krzewów o nieregularnych kształtach. Jeśli do tego dodamy kolorowe, kwiatowe rabaty i nieco nieuporządkowaną przestrzeń – zapewne zrobimy wrażenie na naszych gościach i sąsiadach, a my będziemy mogli poczuć się sielsko, naturalnie, swobodnie.

Z czym to się je?

Oczywiście, mimo że wspominam o pewnym nieuporządkowaniu i chaosie, ogród rustykalny ma pewne założenia. Przede wszystkim odwołujemy się do dawnych ogródków wiejskich. Czy kojarzycie, w co były one obfite? Są to przede wszystkim kolorowe kwiaty (i w konsekwencji wspaniałe owady, pszczoły, motyle wabione zapachami i kolorami…), krzewy i drzewa liściaste (nie iglaki), zapach ziół, rabatka warzywna, drzewa owocowe, trawa miło łaskocząca stopy (a nie wykoszony przy samej ziemi trawnik). Ponadto ogródki sielskie (które we wspaniałej formie wciąż trwają na wschodzie Polski, o czym przekonałam się podczas wakacji na Roztocze i Podlasie) zachęcają pewną otwartością. Brak tu szczelnych przesłon w formie zimozielonych iglaków, wysokich płotów – wręcz przeciwnie! Do środka zapraszają nas wspaniałe kwiaty posadzone często po zewnętrznej stronie plota (niskiego, często drewnianego), obok bramki…

rustic-396336_1280

Ogród sielski to także pewien wiejski rozmach i… niekonsekwencja. Aranżując w ten sposób zieloną przestrzeń, nie musimy ściśle trzymać się „wytycznych” tej sztuki. Oczywiście, pewna wiedza z zakresu warunków, wymagań roślin itp. jest niezbędna. Na sukces jednak złożą się nie tylko odpowiednio rozplanowane nasadzenia, ale także polot i romantyczna fantazja. Ma być kolorowo, pachnąco, nieidealnie (to nie miejsce na precyzyjne ścieżki, ogromne podjazdy, wyszukane krzewy, ascetyczne dodatki…). Sprawdzą się zatem m.in. znane i lubiane od lat rodzime gatunki w typie malw, maków, astrów, słoneczników, nagietków. W innym miejscu warto wysiać lub zasadzić nasiona (w tym miętę, szałwię, rumianek) oraz znaleźć przestrzeń na choć niewielki ogródek warzywny.

Celem jest stworzenie aranżacji nieco nieuporządkowanej, wyglądającej naturalnie i swobodnie. W takim ogrodzie nie ma strachu, że piłka złamie wydelikaconą gałąź jakiegoś roślinnego precjoza czy zabłocony but naruszy idealny ład ścieżek i chodniczków. Ogród rustykalny to miejsce przyjazne dla człowieka, jego aktywności, a także dla zwierząt i owadów. Mogą znaleźć tu schronienie i miejsce do odpoczynku. Wpiszą się znakomicie w krajobraz.

Nadające smaku dodatki

Ogród w charakterze wiejskim, sielskim to jednak nie tylko „dzika” roślinność – takie skojarzenie byłoby zaledwie połowiczne. W zielonych przestrzeniach zakładanych z pomysłem powinno znaleźć się nieco odpowiednio dobranych dodatków, które podkreślą styl miejsca oraz zwiększą jego walory estetyczne i użytkowe.

Przede wszystkim warto postawić na dodatki z naturalnych materiałów – drewna, kamieni. Świetnie sprawdzą się też ozdoby, którym zechcemy nadać długą młodość. Wszelkie metalowe sprzęty (noszące ślady ciężkiej pracy) mogą stać się wspaniałymi doniczkami, stojakami czy np. poidełkami dla ptaków. Warto sprawdzić, czy nie mamy starych konewek, taczek, skrzyń, garnków itp.

Oczywiście można pójść dalej i zaopatrzyć nasz ogród i otoczenie domu np. w koronkowe dodatki (firanki, obrusy), gliniane naczynia. Wypoczynkowi sprzyjać będzie stolik na tarasie czy wręcz altanka w cieniu roślin. Dodajmy do tego świeczki czy oczko wodne i każde marzenie o odpoczynku w otoczeniu przyrody może stać się rzeczywistością.

ogród

Zachęcam do sięgnięcia niejako do korzeni i zrealizowania planów o ogrodzie swobodnym, nieco romantycznym, ale też użytkowym. Nawet przestrzeń miejska i podmiejska może stać się naszym zielonym zakątkiem. Nie warto iść zawsze za tłumem i sadzić jak wszyscy rzędu tuji, idealnego trawnika i eleganckich lilii. Możemy wyrazić swoje potrzeby i pragnienia także w zielonej części naszego osobistego świata.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Mieszkam
Kraków – czy znam miasto, w którym mieszkam?
Mieszkam
Ogród na dachu
Mieszkam
Lokale użytkowe, czyli czego potrzeba nam do szczęścia