Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Przyjaźń online – czy to możliwe? – FiGeneration
Doświadczam

Przyjaźń online – czy to możliwe?


Nie ma chyba osoby, która nie kojarzyłaby słynnego filmu “Masz wiadomość”. Przeurocza, nieco neurotyczna Meg Ryan w przedziwnych okolicznościach nawiązuje znajomość online z człowiekiem, z którym w rzeczywistości przyjaźnić się zdecydowanie by nie chciała. W polskim kinie także można znaleźć wątki przyjaźni i miłości, które rodziły się w sieci. Historia pięknej Magdaleny Cieleckiej, która zakochuje się w tajemniczym naukowcu granym przez Andrzeja Chyrę na dobre zagościła w kanonie najważniejszych polskich filmów o miłości. Czy te historie mogą mieć jednak przełożenie na rzeczywistość…tę nie ekranową i nie wirtualną?

By relację nazwać przyjaźnią

Przyjaźń jako relacja międzyludzka definiowana jest na wiele różnych sposobów. Psychologowie społeczni są jednak zgodni co do tego, że aby móc mówić o przyjaźni między dwojgiem ludzi, spełnionych powinno być kilka warunków.

Przede wszystkim przyjaźń to relacja w pełni dobrowolna. Oznacza to, że tworzy się ona wyłącznie z naszej woli. Nie jest efektem narzuconych więzi rodzinnych czy obowiązku. Podobnie jak mamy wpływ na jej tworzenie, tak samo możemy z niej swobodnie rezygnować. Przyjaźnimy się głównie z ludźmi podobnymi do nas – społecznie, zawodowo czy mentalnie. Prawdziwa przyjaźń oparta jest na partnerstwie i wzajemności. Przyjaźnimy się z tymi, na których możemy zwyczajnie liczyć w sytuacji dopadającego nas kryzysu. Od przyjaciół oczekujemy również wsparcia emocjonalnego oraz tego, by móc im zaufać. Tworząca się więź sprawia, że z ludźmi, których uznajemy za przyjaciół, chcemy spędzać czas, powierzać im swoje tajemnice i dzielić wspólne pasje.

Czy według tej definicji można uznać, że ludzie, którzy znają się głównie (lub wyłącznie) z sieci, mogą zacząć się przyjaźnić? Cóż. Można zaufać osobie, której się nie widziało, można dzielić wspólne pasje. Teoretycznie nie można wspólnie spędzać czasu. Ale czy faktycznie?

Technologia w służbie ludzkich relacji

Naprzeciw osobom, które mimo odległości, chcą być blisko siebie wychodzi… technologia. W sieci dostępnych jest przynajmniej kilkanaście najpopularniejszych narzędzi, które pozwalają się kontaktować przez internet.

Najpopularniejsze są oczywiście serwisy społecznościowe Facebook i Twitter. Oba narzędzia mają jednak swoje ograniczenia. O ile Facebook wprowadził funkcję rozmów video, o tyle twitter pozwala wysyłać wyłącznie krótkie wiadomości tekstowe.

Największą i jedną z najstarszych aplikacji pozwalających na video-rozmowy to Skype. Narzędzie ma wiele plusów – pozwala na rozmowę więcej niż dwóch osób, gwarantuje dobrą jakość rozmowy i jest bezpłatne. Aplikacja działa na komputerze, ale użytkownicy mogą z niej korzystać również przez smartfona. Rozmowy telefoniczne wymagające wyłącznie dostępu do sieci umożliwiają również takie aplikacje jak Viber czy wykupiony przed trzema laty przez Facebooka Whatsapp.

Czy to takie proste?

Jeżeli wspólnie spędzone chwile możemy przeżywać w sieci, czy jesteśmy w stanie tego rodzaju znajomość zachować na dłużej? Z tym może być niestety różnie. Przyjaźń, podobnie jak miłość, buduje się według pewnego schematu. Wszyscy znamy powiedzenie, że “przyjaźnie trzeba pielęgnować”. I faktycznie. Jeżeli nie utrzymamy intensywności kontaktów, która pojawiła się na etapie “poznawania się”, momentu pierwszej fascynacji drugą osobą, w pewnym momencie relacja się osłabia i w efekcie traci na wartości emocjonalnej. Z przyjaciół stajemy się znajomymi.

A może w drugą stronę?

Znajomości online mogą być równie dobrze punktem wyjścia dla bliższych niż przyjaźń relacji. Jak podają badacze z University of Chicago, blisko co trzecie małżeństwo zawarte między 2005 a 2012 rokiem to efekt znajomości zawartej online. Ponadto, jak się okazuje, osoby, które poznały się w sieci, czerpią z relacji z drugą połówką większą satysfakcję, a ich małżeństwa są trwalsze.

Gdzie szukać?

Chcesz poznać nowych ludzi w sieci? Zakładając, że podstawą bliskości z drugim człowiekiem jest dzielenie podobnych wartości czy wspólnych zainteresowań, najlepiej przyjaciół znaleźć w grupach tematycznych i serwisach poświęconych interesującej nas tematyce – choćby muzyce czy filmowi.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Doświadczam
Igrzyska po rosyjsku
Doświadczam
Gdy widzę słodycze…
Doświadczam
Medytacja – moda czy sposób na życie?