Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Rośliny dla tych, którzy nie mają ręki, warunków lub czasu – FiGeneration
Mieszkam

Rośliny dla tych, którzy nie mają ręki, warunków lub czasu


Kochacie zieleń, ale do roślin nie macie ręki? Usychają lub wręcz przeciwnie – gniją pod Waszą szczodrą ręką? Nie traćcie nadziei na piękną roślinność w domu. Wystarczy wybrać rośliny, które nie wymagają zbyt wiele uwagi lub takie, które przetrwają nawet najbardziej nieporadną opiekę.

W ciemnym mieszkaniu
Brak światła słonecznego w mieszkaniu lub ograniczony dostęp do niego to spora przeszkoda w utrzymaniu bogatej roślinności. Podczas wyboru kwiatów do zacienionych pomieszczeń trzeba więc wybierać rośliny, które słońca nie lubią lub potrzebują niewielką ilość światła. Jakie to rośliny?

Palma koralowa. W nasłonecznionym miejscu rośnie bardzo szybko. Wbrew swojej nazwie, kojarzącej się z gorącymi tropikami, nie przepada za wysokimi temperaturami. Najlepiej czuje się w temperaturze ok. 18 stopni Celcjusza.

Paprocie. Znamy je wszyscy. W latach 80. i 90. paprocie rosły w niemal każdym polskim domu. Od kilku sezonów wracają do łask. Głównie dzięki swoim właściwościom przetrwania w najciemniejszych pomieszczeniach.

Ciekawostka: Paprocie dobrze pochłaniają promieniowanie sprzętów elektrycznych. Dlatego doskonale sprawdzają się także w biurach.

W zacienionym pomieszczeniu odnajdzie się z powodzeniem również zielistka. Trzeba jednak pamiętać, aby latem codziennie ją zraszać oraz podlewać 2-3 razy w tygodniu. Zimą nieco rzadziej.

leaves-918805_960_720

A może zależy Wam, aby rośliny kwitły? Do ciemnego pomieszczenia wybierzcie skrzydłokwiat. Ma piękne, błyszczące liście w kolorze ciemnej zieleni, które kontrastują z wielkimi, białymi kwiatami.

Odrobię egzotyki do wnętrza wprowadzi natomiast bromelia o rozłożystych, kolorowych kwiatach.

Oranżeria zapracowanych

Nie macie czasu, by prowadzić uprawę? Zapominacie lub zwyczajnie nie macie ochoty troszczyć się o kwiaty? W takim razie koniecznie wybierzcie jedną z poniższych roślin. Ich pielęgnacja sprowadza się właściwie do mniej lub bardziej regularnego podlewania bez konieczności cotygodniowych zabiegów.

Jukka to roślina wręcz wymarzona dla osób, które w domu bywają rzadko. Nie znosi nadmiernego podlewania, potrzebuje niewiele wody. Nie straszne są jej natomiast braki wody i zacienione pomieszczenia.

Aglonema to natomiast wymarzona roślina dla ciepłolubnych. Dobrze bowiem znosi suche powietrze. Przetrwa więc bez szwanku okres grzewczy, nawet postawiona na parapecie.

Coś dla zapominalskich

Regularne podlewanie to za dużo? Bez obaw w tej sytuacji nie jesteście skazane tylko na kaktusy.  Choć te faktycznie wody nie lubią i przetrwają nawet Wasz wyjazd na wakacje.

potted-plant-336477_960_720

Podobną cierpliwością wykazują się wszelkie sukulenty, których na rynku jest naprawdę sporo.

Dla wybitnie zapominalskich doskonała będzie również roślina o nazwie zamiokulkas. Wystarczy ją bowiem podlewać maksymalnie raz w miesiącu.

pexels-photo-92038-large

Dobrze nasłonecznione wnętrze można przyozdobić gruboszem. Wiosną i latem wystarczy je podlewać raz w tygodniu. Jesienią i zimą jeszcze rzadziej.

Roślina się nie upomni!

Zwierzak, o tym że jest głodny, poinformuje zawsze. Roślina – cóż. Wymaga od nas zaangażowania. Najlepiej podlewanie roślin potraktować jak cotygodniowy rytuał, towarzyszący na przykład weekendowym porządkom. Gdy stanie się elementem weekendowego obowiązku, jest spora szansa, że zdołamy utrzymać roślinę w doskonałej kondycji.

Zapominalskim na przeciw wychodzą również producenci doniczek i sprzętu ogrodniczego. W sklepach dostępnych jest sporo doniczek samonawadniających, które wyposażone są w dodatkowe pojemniki na wodę i dawkują ją w razie potrzeby.

stocksnap_3wfuzphm4i

Nie podobają Wam się wzory takich doniczek? Nie szkodzi. Wybierzcie systemy nawadniające, które składają się z wkładki do umieszczenia na dnie dowolnego naczynia oraz zbiornika na wodę.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Mieszkam
Mieszkanie na parterze – czy rzeczywiście jest się czego bać?
Mieszkam
Wieś – uciekać, czy zostać?
Mieszkam
Osiedle Fi – inne niż wszystkie?