Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Schroniska od A do Z – FiGeneration
Korzystam

Schroniska od A do Z


W polskich górach znajdziecie schroniska dla wszystkich. Zarówno dla „plecakowców”, jak i dla turystów szukających wygód, a nawet komfortu.

W mediach jest ostatnio głośno o tym, że schronisko PTTK na Równicy w Beskidzie Śląskim… nie chce już być schroniskiem. Powód: zgodnie z regulaminem PTTK w schroniskach turyści mogą spożywać własne posiłki i napoje. To niestety oznacza, że niewiele osób zamawia coś w schroniskowym bufecie. Na Równicę można wjechać samochodem, więc ludzie przywożą ze sobą całe obiady. Na szczęście bardzo popularny obiekt, choć na innych już trochę warunkach, będzie nadal funkcjonował. Nie słychać, by inne polskie schroniska miały zamiar iść w ślady Równicy. I dobrze. A o schroniskach piszę, bo październik i pierwsze dni listopada to według mnie idealna pora na wędrówki po górach, zwłaszcza tych ich niższych partiach. Oto kilka schronisk, które moim zdaniem koniecznie trzeba odwiedzić. Każde z innego powodu.

schronisko_pttk_na_rownicy_p

Schronisko PTTK na Równicy, źródło:https://commons.wikimedia.org

Wysoko w rankingu

Dziennikarze „n.p.m.”, magazynu turystyki górskiej, odwiedzali w zeszłym roku, jak w latach wcześniejszych zresztą, schroniska i bacówki w polskich górach. Zwracali uwagę na czystość w pokojach i sanitariatach, jakość oraz ceny posiłków. Na własnej skórze testowali atmosferę. Sprawdzali, czy jeśli przyjdzie się do schroniska o późnej porze, nie pocałuje się aby przysłowiowej klamki w drzwiach. W niektórych obiektach natykali się na grzyb w łazience i niegrzeczną obsługę, ale były też takie, o które gospodarze dbają jak o własne domy. W ubiegłorocznym rankingu najlepiej wypadło tatrzańskie schronisko w Dolinie Roztoki. Historia schroniska PTTK im. Wincentego Pola (1031m n.p.m.) sięga jeszcze XIX wieku, położone jest przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. W obiekcie jest 75 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 6, 8, i 9- osobowych. Do dyspozycji turystów są także jadłodajnia, bufet, świetlica, łazienki, prysznice z ciepłą wodą, kuchnia turystyczna i suszarnia. Wrzątek podawany jest tutaj za darmo. Warto przy tej okazji wspomnieć, że sprawa wrzątku wzbudza mnóstwo kontrowersji, bo niektóre schroniska każą sobie za niego płacić. – Z jednej strony to pożegnanie się z jakąś jednak tradycją, ale z drugiej gospodarze schronisk za wodę i jej podgrzanie muszą zapłacić. Ja rozumiem, że czasy się zmieniły. Jeśli trzeba płacić, płacę – mówi Adrian Hawelak, turysta z Katowic.

Schronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki, źródło: http://schroniska.pttk.pl/

Schronisko górskie PTTK im. Wincentego Pola w Dolinie Roztoki, źródło: http://schroniska.pttk.pl/

Schronisko z wygodami

Pamiętacie jeszcze stare schronisko PTTK na Hali Miziowej? Miało wielu stałych bywalców, a gdy okazało się, że ma zostać rozebrane, pod protestem podpisały się setki osób. Dzisiaj jednak już chyba wszyscy miłośnicy gór pogodzili się z faktem, że zamiast starego schroniska na Hali Miziowej stoi nowoczesny obiekt, już taki bardziej górski hotel. Obiekt jest w pełni ekologiczny. Wodę podgrzewają kolektory słoneczne, budynek jest ogrzewany prądem i za pomocą pieców na drewno. Na turystów czeka tutaj 88 miejsc noclegowych, od wieloosobowych pokoi po eleganckie apartamenty wyposażone we wszelkie możliwe wygody – łazienki, telefony, telewizory i dostęp do internetu. Jakby tego było mało, jeśli komuś nie chce się wchodzić pod górę na piechotę, może sobie zarezerwować dowóz samochodem terenowym albo skuterem śnieżnym. Mimo tego można tam poczuć prawdziwie górską atmosferę, to schronisko nie tylko dla wymagających turystów, ale także dla „plecakowców”. Polecam to schronisko osobom lubiącym samotne wędrówki po górach, bo zanocować można tutaj także w jednoosobowym pokoju.

Hala Miziowa

Hala Miziowa, źródło: http://www.e-gory.com/

Schronisko w górach, ale łatwo dostępne

Klimczok (1117 m n.p.m.) to jeden z najpopularniejszych szczytów Beskidu Śląskiego. Dojść można tutaj z różnych stron – Bielska-Białej, Szczyrku, Brennej albo Bystrej. Niektóre z tych szlaków wymagają wprawy i kondycji, ale drogę na szczyt można sobie znacznie skrócić dzięki popularnej kolejce linowej na Szyndzielnię. Ale uwaga: na razie kolejka nie kursuje, bo zaczęła się jej gruntowna modernizacja, także plany takiej wycieczki trzeba sobie odłożyć na wiosnę. Z górnej stacji kolejki wejście na Klimczok zajmuje zaledwie kilkadziesiąt minut. To schronisko o tyle nietypowe, że z … basenem o wymiarach 6 na 14 m i głębokości 1,2 m. W schronisku jest 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-, 3-, 4-, 5- i 6-osobowych, wszystkie są z łazienkami. Na turystów czekają różne atrakcje: plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa oraz boisko do siatkówki. Obiekt znany jest z pysznej kuchni. Sama próbowałam tam m.in. placków ziemniaczanych, były faktycznie pyszne.

schronisko_klimczok

Schronisko na Klimczoku, źródło: https://pl.wikipedia.org

Schronisko w pięknych Pieninach

Byliście kiedyś w Pieninach? Jeśli nie, koniecznie musicie wybrać się na wędrówkę tamtejszymi szlakami. Schronisko Trzy Korony jest jednym z najpiękniej położonych obiektów tego typu w Polsce. Wybudowano go na południowym zboczu Trzech Koron (982 m n.p.m.). – Z okien tego schroniska rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków w polskich górach – mówi Hawelak. W pobliżu jest Jezioro Czorsztyńskie, a także dwa imponujące zamki: w Niedzicy oraz w Czorsztynie. Do schroniska przez cały rok dojechać można autokarem albo samochodem. Obiekt oferuje 50 miejsc noclegowych w 17 pokojach 2, 3, 4 i 5 osobowych, wszystkie są z łazienkami.  Większość pokoi ma balkony, a z tych na pierwszym piętrze wychodzi się na duży taras.

Trzy Korony, źródło: https://pl.wikipedia.org/

Trzy Korony, źródło: https://pl.wikipedia.org/

Najtaniej „na glebie”

Ile kosztuje pobyt w schronisku? To zależy od standardu i popularności obiektu. W schronisku Trzy Korony zapłacimy 55 zł za nocleg w dwuosobowym pokoju, w cenie jest już pościel, nie trzeba mieć swojego śpiwora. W tatrzańskim schronisku Murowaniec nocleg w dwuosobowym pokoju kosztuje 75 zł. W schronisku na Błatniej w Beskidzie Śląskim zapłacimy 25 zł za nocleg w wieloosobowym pokoju lub 35 zł za nocleg w pokoju wieloosobowym. Najtańsze są noclegi „na glebie”, czyli na materacach rozłożonych np. na podłodze w jadalni, ale w wielu schroniskach można skorzystać z nich tylko wtedy, gdy brakuje miejsc w pokojach.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Korzystam
Gotowanie na ekranie – o fenomenie popularności programów kulinarnych
Doświadczam
Nie tylko "Dr House". Które seriale warto oglądać?
Korzystam
Infiniti – czar jednej kreski