Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Smartfon dla kierowcy, czyli mały komputer pokładowy – FiGeneration
Korzystam

Smartfon dla kierowcy, czyli mały komputer pokładowy


Wielu z nas spędza w samochodach sporo czasu. Dojazdy do pracy i z powrotem, zakupy, odbieranie dzieci, przewożenie rodziców i znajomych, wyjazdy urlopowe i służbowe… Natłok różnych powodów do tego, by siąść za kółkiem sprawia, że bywamy kierowcami na pół etatu. Ten trend dostrzega technologia, która zawsze stara się dzielnie sprostać zmieniającym się czasom i oczekiwaniom. Dziś pokazujemy, jak smartfon może ułatwić nam podróżowanie. 

Słuchawka bluetooth

To dobrze wszystkim znane urządzenie cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kierowców, którzy wiele godzin spędzają za kółkiem. Dzięki możliwości prowadzenia rozmowy telefonicznej bez odrywania rąk od kierownicy, prowadzenie auta staje się wygodniejsze i bezpieczniejsze. Cena za to urządzenie może wynieść od kilkudziesięciu do dobrych kilkuset złotych. Większy koszt wiąże się z ergonomią budowy, zaawansowaniem technologicznym i ilością funkcji, w jakie słuchawka została wyposażona. Jeśli chodzi nam tylko o możliwość komfortowego odbierania i nawiązywania połączeń telefonicznych, powinniśmy szukać właściwego modelu pośród egzemplarzy z niższej półki cenowej. Dobre opinie w Internecie pomogą nam wybrać sprzęt, który powinien nie mieć poważnych wad i sprawdzać się w odpowiednich sytuacjach. Jeśli zaś poszukujemy czegoś, co zaoferuje nam pełnię technologicznych możliwości  – będziemy musieli wydać więcej. Stereofoniczny dźwięk wysokiej jakości, redukcja szumów otoczenia, długi czas pracy baterii, duży zasięg, czy obsługa dwóch telefonów – to funkcje decydujące o cenie. Na pewno jednak warto wydać więcej, jeśli na przykład prowadzenie licznych rozmów telefonicznych w trakcie jazdy to część naszej pracy. I w tym przypadku dobrze sugerować się opiniami w sieci, ale nie może to być jedyny wyznacznik, bowiem recenzji droższego sprzętu będzie odpowiednio mniej. Najlepiej będzie wybrać trzy najlepsze modele na podstawie zdania użytkowników, a następnie pokierować się jakąś decydującą dla nas wartością – marką, ceną lub pożądaną przez nas funkcją, którą dane urządzenie posiada.

navigation-1048294_960_720

Zestaw głośnomówiący

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrzebują zachowania prywatności podczas rozmowy, a także tych, którym chodzi o ułatwienie prowadzenia rozmów wyłącznie w samochodzie, jest zestaw głośnomówiący. Cena tego sprzętu, podobnie jak słuchawek bluetooth, wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Najbardziej zaawansowane zestawy są bezprzewodowe, posiadają wyświetlacz, redukcję szumów i echa, wbudowany moduł GPS, aktywację po wejściu do samochodu i głośniki emitujące głośny i czysty dźwięk. Jeżeli chodzi nam tylko o komfort rozmowy w samochodzie, zestaw głośnomówiący będzie prawdopodobnie wyborem lepszym od słuchawki. Jeśli zaś poszukujemy czegoś, co uwolni nasze ręce od trzymania telefonu w różnych sytuacjach, powinniśmy wybrać słuchawkę. Cennym aspektem korzystania z zestawów głośnomówiących jest także możliwość wykorzystania ich do odtwarzania muzyki z telefonu. Jeśli zdecydujemy się na kupno zestawu z dobrymi głośnikami, możemy umilić sobie podróż słuchaniem muzyki odtwarzanej w wysokiej jakości.

Bogactwo aplikacji

Smartfon to urządzenie wielozadaniowe i choć służy ono przede wszystkim do komunikacji na odległość, ulegamy czarowi tej technologii dzięki wszystkim pozostałym jego możliwościom. Sam telefon to już dla nas zdecydowanie za mało – to przeróżne aplikacje sprawiają, że nosimy ze sobą w kieszeni lub w torebce mały komputer. Czemu więc z tego komputera nie skorzystać podczas prowadzenia auta?

hand-apple-iphone-smartphone

Wspomniałem już o odtwarzaniu muzyki z telefonu. Zarówno pamięć wbudowana jak i przenośna mają jednak swoje ograniczenia. Lekarstwem na to będzie Spotify, czyli najpopularniejsza na świecie baza muzyki, z której możemy korzystać za darmo bez pobierania na smartfon. Jeśli opłacimy konto premium, zyskamy nieograniczony dostęp bez odtwarzających się reklam, a wybraną przez nas muzykę będziemy mogli ściągać na telefon. Raj dla melomana.

Aplikacje na smartfony wyszły oczywiście także naprzeciw innym oczekiwaniom. Yanosik to popularny asystent kierowcy wyposażony w nawigację i aktualizowane na bieżąco informacje o wydarzeniach na drodze. Do naszej dyspozycji są też między innymi: aplikacja do opłacania parkingu w wielu polskich miastach (SkyCash), appka ostrzegająca przed zbyt szybkim zbliżaniem się do innego samochodu (OnRoad Augmented Driving), czy nawet cały monitoring pracy podzespołów w aucie, uaktywniający się po podłączeniu do smartfona czytnika OBD II (Torque Pro).  Aplikacji o profilu drogowym jest oczywiście wiele więcej i samo ich odkrywanie jest już pewnego rodzaju przyjemnością. Śmiało można więc powiedzieć, że nowoczesna technologia sprawia, iż smartfon stanowi dziś pewien substytut fabrycznego wyposażenia samochodów. Nie wszyscy mogą przecież pozwolić sobie na modele aut z pełnym pakietem ułatwień i udogodnień. Obecnie możemy już liczyć, że wiele niedostatków zrekompensuje nam nasz telefon. W końcu nie bez przyczyny nazywa się „smart”.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Korzystam
Będzie pan zadowolony – jak wybrać dobrą ekipę remontową?
Korzystam
Długopis – niebanalna historia banalnego przedmiotu
Korzystam
Borewicz – polski Bond