Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Teatry w Polsce – gdzie warto się wybrać? – FiGeneration
Doświadczam

Teatry w Polsce – gdzie warto się wybrać?


W Polsce – według różnych danych – funkcjonuje około 120-130 teatrów. Gdy dodamy jeszcze co najmniej kilkaset różnych instytucji, fundacji, stowarzyszeń i organizacji związanych z teatrem, stale lub czasowo wystawiających przedstawienia czy związane z teatrem projekty, liczba stanie się bardziej imponująca. Z jednej strony to dobrze – bo teoretycznie łatwiej znaleźć coś, co przypadnie nam do gustu, poruszy i skłoni do myślenia, a z drugiej – przy sporej ilości przestawień i projektów, łatwo przegapić te naprawdę wartościowe.

Gdzie w takim razie rozpocząć teatralną przygodę?

Kraków

W Krakowie jedną z najciekawszych scen jest bez wątpienia Teatr Stary, którego dyrektorem od czterech lat jest Jan Klata. To dzięki niemu Teatr Stary odmłodniał. Pojawiło się w nim sporo bardzo zdolnych aktorów młodszego pokolenia, a także kilka niepokornych i nieoczywistych sztuk. Zresztą nawet Hamlet czy Trylogia w Starym dalekie są od tego, czego stereotypowo można by się spodziewać po teatrze narodowym. W Starym,  nawet jeśli nie jest się fanem Masłowskiej, na pewno warto zobaczyć Pawia Królowej, wspomnianego Hamleta, czy sztuki poruszające aktualnie niewygodne tematy – Wroga ludu z doskonałą rolą Juliusza Chrząstowskiego i Podopiecznych.

źródło: Narodowy Teatr Stary

Kolejnym ważnym krakowskim teatrem jest nowohucka Łaźnia Nowa, gdzie warto obejrzeć sztukę Wszystko o mojej matce, która wygrała ostatnią Boską Komedię. Jest to bardzo osobisty projekt Michała Borczucha i Krzysztofa Zarzeckiego inspirowany postaciami ich matek. Warto także zainteresować się teatrem Scena STU (tu adaptacja Biesów Dostojewskiego) czy Teatrem Słowackiego, którego dyrektorem artystycznym w zeszłym roku został Krzysztof Głuchowski. Przy okazji tej zmiany powstał interdyscyplinarny projekt Wyspiański wyzwala, który zupełnie wymknął się wcześniejszym skostniałym strukturom tego teatru.

zdjęcie: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Warszawa

W Warszawie wyjątkowo ciekawym miejscem jest od lat TR Warszawa, którego dyrektorem artystycznym jest Grzegorz Jarzyna, a wśród stale współpracujących aktorów jest Magda Cielecka, Maciej Stuhr czy Danuta Stenka. TR ma w swoim repertuarze tak świetne sztuki jak 4.48 Psychosis według Sarah Kane, Anioły w Ameryce czy Między nami dobrze jest.

Wartym odwiedzenia jest także Teatr Nowy, którego dyrektorem jest Krzysztof Warlikowski, a w zespole jest wiele osób związanych także z TR-em. Teatr Nowy, podobnie jak TR, nie boi się trudnych i nieprzyjemnych sztuk. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jest (A)pollonia, Francuzi (z którymi Teatr Nowy jeździł niedawno po świecie), przedstawienie-performance Nancy. Wywiad czy Życie seksualne dzikich Krzysztofa Garbaczewskiego.

zdjęcie: Teatr Nowy

Odwiedzając stolicę warto zajrzeć również do Teatru Narodowego, Teatru Powszechnego czy Teatru Współczesnego oraz mniejszych Teatru Ochoty, Och Teatru, Teatru 6. Piętro czy lekkiego Klubu Komediowego z bardzo popularnymi ostatnio przedstawieniami improwizowanymi.

Poznań

W Poznaniu zasługujące na zainteresowanie są dwa alternatywne i niszowe teatry – Teatr Strefa Ciszy i Teatr Ósmego dnia. Teatr Stefa Ciszy realizuje także projekt artystyczny Scena Robocza, który od 2012 roku tworzy regularną scenę teatrów niezależnych.

Wśród poznańskich teatrów repertuarowych należy wspomnieć o Teatrze Nowym w Poznaniu, gdzie od kilku lat dyrektorem jest Piotr Kruszczyński, dzięki któremu repertuar także stał się bardziej różnorodny. W teatrze wystawiano m.in. bardzo dobry i kontrowersyjny spektakl Krzysztofa Szekalskiego i Aleksandry Jakubczak Po co psuć i tak już złą atmosferę oparty o temat głośnej sprawy molestowania chórzystów w poznańskich Słowikach. Innym poznańskim teatrem dramatycznym jest Teatr Polski, w którym warto zobaczyć Hymn do miłości Marty Górnickiej.

zdjęcie: Teatr Nowy w Poznaniu

Wrocław

Przez lata najbardziej cenionym teatrem we Wrocławiu był Teatr Polski, o którym jednak teraz mówi się głównie w kontekście wybrania na dyrektora Cezarego Morawskiego. Przeciwko decyzji komisji, która dokonała takiego wyboru stanął nie tylko Krystian Lupa, jeden z najważniejszych polskich reżyserów, ale także artyści w całym kraju. Mimo kilku kontrowersji warto jednak przyjrzeć się repertuarowi teatru nieco bliżej i odwiedzić przy okazji wizyty we Wrocławiu.

We Wrocławiu jest jeszcze Muzyczny Teatr Capitol, Wrocławski Teatr Współczesny i kilka teatrów dla dzieci i improwizacyjnych. Do tego pierwszego z pewnością warto się wybrać chociażby na „Rat Pack, czyli Sinatra z kolegami„, spektakl, który opowiada o trójce przyjaciół u szczytu swojej kariery.

Teatr Capitol fot. Lukasz Giza

Ważną instytucją związaną z teatrem jest także Instytut Grotowskiego we Wrocławiu, który realizuje liczne projekty i warsztaty.

Nie tylko duże miasta

Warto jeszcze wspomnieć o takich teatrach, jak nagradzany Teatr Polski w Bydgoszczy, którego podstawowym założeniem programowym jest przekraczanie dziedzin, gatunków i barier, Teatr Polski w Szczecinie, najstarszy łódzki – Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Teatr Stary w Lublinie czy Teatr Polski w Bielsku-Białej, który zaprasza was między innymi na Człowieka z La Manczy, spektakl wyreżyserowany przez Witolda Mazurkiewicza, dyrektora Teatru Polskiego, na 30-lecie pracy artystycznej.

teatr

Człowiek z La Manczy, Teatr Polski w Bielsku-Białej

Festiwale

Dobrym rozwiązaniem w zorientowaniu się w świecie polskiego teatru są festiwale teatralne. Niedawno zakończyła się krakowska Boska Komedia, w lecie odbywa się poznański Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, jedno z najważniejszych takich wydarzeń tej części Europy, a oprócz nich mnóstwo pomniejszych festiwali tematycznych, na przykład teatrów lalkowych (Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek “Katowice Dzieciom”), festiwale komedii, baletowe czy przeglądy piosenki aktorskiej. Latem, gdy wiele teatrów robi przerwę, można też zobaczyć sporo dobrych przedstawień w ramach festiwali (jak choćby podczas niewielkiego festiwalu sztuki alternatywnej Slot albo jego przeciwieństwa – gdyńskiego Openera, na którym w 2016 roku wystawiały wspomniane TR i Teatr Nowy).

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Doświadczam
Islandia – 10 miejsc, które musisz zobaczyć!
Doświadczam
Serbia – bałkański kocioł
Doświadczam
Cydr – klasyk nowoodkryty