Warning: session_start(): Cannot send session cookie - headers already sent by (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15

Warning: session_start(): Cannot send session cache limiter - headers already sent (output started at /SERWISY/figeneration/index.php:3) in /SERWISY/figeneration/wp-content/plugins/freshmail_for_wordpress/src/Plugin/Newsletter/Freshmail.php on line 15
Slow life w domu – jak wprowadzić? – FiGeneration
Doświadczam

Slow life w domu – jak wprowadzić?


Żyjemy coraz szybciej. Wciąż się spieszymy – w pracy, w domu. Spotkania z przyjaciółmi planujemy z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Nawet urlop rozpisujemy co do dnia, by nic nam nie umknęło. Czy w takim biegu można być szczęśliwym? Można. Nie wszystkim się jednak to udaje. Dziś kilka złotych zasad, jak – dążąc do równowagi – wprowadzić balans nie tylko w życiu i pracy, ale także w domu.

Slow life dla zapracowanych

Idea slow life zrodziła się z potrzeby. Z potrzeby zatrzymania się. Czym jest? Carl Honoré, którego magazyn the Huffington Post nazywa ojcem chrzestnym ruchu Slow, mówi wprost: “Najważniejsze w filozofii slow jest tak organizowanie czasu, by działać lepiej, a z każdej czynności czerpać przyjemność.” Co to oznacza w praktyce? Chodzi o to, by zachować odpowiednie proporcje między tym, co konieczne, a tym co przyjemne. Równomiernie rozkładać czas między obowiązki a odpoczynek.

Slow life zaczyna się w pracy. Jak? Przede wszystkim od zmiany nastawienia. Nie, zupełnie nie chodzi o to, by porzucić karierę. Chodzi o to, by pokierować ją na odpowiednie tory i zmienić nieco cele. Wspinanie się po szczeblach kariery zamienić na zdobywanie dodatkowych umiejętności, rozwijanie wiedzy w określonej dziedzinie, by docelowo stać się ekspertem.

image-1

To nie praca ma nas definiować i nadawać wartości, a przyjaciele i rodzina, którym według slow life należy poświęcić więcej czasu. Generalnie zwolnić i skupić się na rzeczach naprawdę ważnych: relacje z ludźmi, wypoczynek i zdrowie. Wszystko to, co w codziennej gonitwie zaniedbujemy.

Rozsmakuj się w slow

Ważnym elementem życia według filozofii slow life jest jedzenie. W dobie wszechobecnych restauracji szybkiej obsługi (fast-food’ów), które w ekspresowym tempie mają zaspokoić nasz głód, zapominamy o tym, że jedzenie ma nam nie tylko dodać energii, ale także być źródłem zdrowia i przyjemności. Jak dobrze wiemy, ani jednego, ani drugiego fast foody raczej nam nie zapewniają.

Slow food to jedzenie z głową, poszukiwanie nowych smaków oraz takich metod przyrządzania, które są zdrowe i gwarantują wyjątkowe doznania. Jedzenie w filozofii slow to bowiem czynność towarzyska. Ma integrować rodzinę i przyjaciół, i stać się formą spędzania wolnego czasu. Spotkania przyjaciół i wspólne gotowanie to właściwie już zdefiniowana rozrywka. Homing ma być odpowiedzią na clubbing, czyli spędzanie wieczoru na spacerach od klubu do klubu, i  – jak sama nazwa wskazuje – zwykle odbywać się w domu.

o_19rqg2urpu6so5q139c1is31cce7_new

Slow homing

Skoro o domu mowa. Według filozofii slow life to właśnie dom na powrót staje się centrum rozrywki i wypoczynku, miejscem, w którym zwalniamy tempo, pielęgnujemy relacje i spędzamy czas.  Także jego aranżacja przechodzi więc małą metamorfozę. Oto kilka zasad aranżacji wnętrza według założenia slow life.

Po pierwsze: prostota.

Wprowadzanie harmonii w życiu zaczynamy od własnego podwórka. A raczej mieszkania. Mieszkanie, jako miejsce wypoczynku ma być więc spokojne, pozbawione dodatkowych bodźców. Ma gwarantować ukojenie nerwów po całym, dynamicznym dniu. Chcący wprowadzić slow homing w życie, powinni więc postawić na jasne, spokojne barwy (beże, szarości, biel), które nie będą rozpraszać i pozwolą się wyciszyć.

Po drugie: wygoda

Modę zamieńmy na komfort. Zamiast wybierać designerskie, niepraktyczne meble, wybierzmy te, które będą wyłącznie praktyczne. Oczywiście nie chodzi o to, by zapomnieć o estetyce. Laboratoryjne wnętrza „na wysoki połysk” warto jednak zamienić na praktyczne i ciepłe meble drewniane – łatwe w utrzymaniu i przede wszystkim wygodne. Zapomnijcie o stylizowanym fotelu i zamieńcie go na rozłożystą kanapę, która stanie się miejscem zabawy i wypoczynku dla całej rodziny.

tumblr_nxlwo9fwzn1ted1sho1_1280

Co powinno się więc znaleźć w SLOW HOME? Duże, miękkie sofy, poduchy, rozłożyste fotele i leżaki.  Obowiązkowo również musi się znaleźć wygodne miejsce do wspólnych posiłków. Dom ma integrować i być ulubionym miejscem wypoczynku.

Po trzecie: recycling i nieoczywiste rozwiązania

Nic tak nie cieszy, jak to, co wykonaliśmy sami. Zwłaszcza, jeżeli dodatkowo możemy w przedmioty tchnąć drugie życie. Poszukajmy targów staroci, sprawdźmy piwnicę babci. Wszędzie można znaleźć skarby, które po renowacji mogą cieszyć oko. Od kilku sezonów hitem są meble stworzone z europalet i skrzynek po owocach. Ale to nie wszystko. Odnowione fotele czy kredensy to kluczowe elementy w każdym slow domu. Do tego farbowane własnoręcznie tkaniny czy uszyte poduchy i właściwie można z domu nie wychodzić.

1036_min

Po czwarte: oprawa

Ważna w slow life jest także (a może przede wszystkim) przyjemna atmosfera. A co ją tworzy? Oczywiście ludzie. Ale także takie elementy jak odpowiednie światło, zapach czy dźwięki. Poszukujący ukojenia nerwów w domu powinni więc postawić na delikatne, rozproszone światło – lampy boczne, podświetlenie grafik na ścianach. Ale także naturalne światło świec. Duże lampiony oraz niewielkie świeczki. Płomień uspokaja i ociepla.

splitshire_mg_9420-1800x1200

Muzyka łagodzi obyczaje i pozwala się uspokoić. Postawmy więc na delikatne, kojące dźwięki. Kochacie vintage? Doskonale. Pomyślcie o winylach. Nic nie równa się z dźwiękiem wprost z wiekowego gramofonu.

Related Post

Podobał Ci się artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać co jakiś czas informacje o nowych artykułach.

email marketing powered by FreshMail
Doświadczam
Nie tylko "Dr House". Które seriale warto oglądać?
Doświadczam
Kuchnia francuska dla każdego
Mieszkam
Projektowanie przestrzeni miejskiej, urbanistyka i jej stan dzisiaj